Ny hjemmeside

Ny hjemmeside

Vi har fået en ny hjemmeside i foreningen. Foreningens medlemmer kan skrive i dagbogen om deres oplevelser i engen. For at kunne skrive i dagbogen, skal man være oprettet som bruger, hvilket man bliver når man har betalt for sin andel. Brugernavn og adgangskode bliver herefter tilsendt via mail.

WordPress er kendetegnet ved at være meget intuitivt, så spring ud i det! Log ind, klik på Indlæg og skriv løs. Går det helt galt, kan indlægget slettes, og blev det slettet ved en fejl kan det gendannes inden for 30 dage.

I foreningens lukkede Facebook-gruppe, hvortil man bliver inviteret, når man bliver medlem, kommer der også en vejledning.

Der er også en lang række engelske videoer om brugen af WordPress her.

Udover de skrevne indlæg er der også mulighed for at oprette begivenheder i kalenderen, og offentliggøre billeder og meget andet.

Den nye hjemmeside er lavet i WordPress, der pt. bliver brugt af flere end 9,3 millioner mennesker, så vi er i godt selskab. 🙂

Har du spørgsmål til den nye hjemmeside, kan du kontakte Klaus på 41 41 29 62, eller web@delenko.dk

One thought on “Ny hjemmeside

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.